Jak lze snížit výdaje za energie?
Otázkou, kterou se zabývá nepochybně každá domácnost je, zda nespotřebovává více energií, než je ve skutečnosti nutné. Připravili jsme si pro Vás několik tipů a postřehů k tomu, jak lze efektivně snížit Váš účet za energie.
- Zkontrolujte jaké elektrické spotřebiče ve Vaší domácnosti používáte. Doporučujeme si udělat jejich kompletní seznam. Jsou tyto spotřebiče energeticky úsporné? Na energetickém štítku se dozvíte do jaké skupiny spotřebičů ten Váš patří. Například chladnička patří mezi spotřebiče, u nichž svým výběrem můžete výrazně ovlivnit spotřebu elektřiny ve Vaší domácnosti. Zamyslete se, zda se Vám vyplatí pořídit si spotřebič nový, energeticky úsporný. Vyplatí se Vám to? Jaká bude návratnost? Nebo zvolíte jiný způsob úspory energie? Třeba změnu dodavatele? Více v bodě 2?
- Víte, jaké ceny elektřiny máte u svého současného dodavatele? Jsou ve srovnání s jinými dodavateli vysoko nebo jsou na úrovni, která odpovídá aktuální situaci na trhu s elektřinou? Jak to zjistím? Vím, co mám srovnávat, abych si udělal obrázek, jak na tom jsem? Které složky ve faktuře můžu ovlivnit a které jsou regulované, tudíž je neovlivním? Pomůže mi srovnávač na webu? Můžu takovému srovnávači věřit? Vím, že srovnává správně? Pokud zjistíte, že jsou Vaše ceny vysoké, objevili jste další místo, kde zbytečně přeplácíte.
- Plýtvání energií. Jsou Vaše spotřebiče v domácnosti v případě, že je nevyužíváte opravdu vypnuté nebo jsou pouze v režimu Stand-by – tedy pohotovostním režimu? Zkontrolujte si kolik spotřebičů „jede“ ve Vaší domácnosti non-stop. Toto je Váš nenápadný žrout energie. Koukněte se na Váš počítač či televizi. Jsou v noci skutečně vypnuté? A co nabíječka nebo kabel od notebooku? Vytáhnete je po nabití ze zásuvky nebo jsou stále zapojené?
- Co pračky, myčky nebo sušičky? Využíváte celou jejich kapacitu? Například při poloviční náplni pračky, myčky nebo sušičky zvyšujete jejich energetickou náročnost a sobě defacto navyšujete odběr elektřiny. Při volně úsporného režimu Vám sice program dovolí např. poloviční náplň, spotřeba elektřiny ale o polovinu neklesne.
- Úsporné žárovky. Výměnou klasických žárovek za úsporné můžete snížit spotřebu elektrické energie, a to klidně i o 10% či více. Po výměně žárovek ale stále platí, nezapomínejte zhasínat!
- V případech, kdy elektřinou ohříváte vodu nebo topíte, snažte se využívat co nejvíce nízkého tarifu. Při tzv. nočním proudu totiž dokážete dosáhnout rovněž nemalé úspory Vašich financí. Pokud navíc využití nočního proudu zkombinujete s bodem č. 2, tj. výhodnou cenou elektřiny u Vašeho dodavatele, mohou být Vaše roční úspory již v řádu tisíců korun.
Přečtěte si také: Jak nenaletět podvodníkům či Účast v elektronických aukcích na dodavatele energií – výhoda?
Reference: