Nejčastější praktiky energetických “šmejdů”
Vsadíme se, že určitě máte ve svém okolí někoho, kdo má zkušenosti s nekalými praktikami pochybných obchodníků s energiemi. Ačkoliv jsou média zaplněna kauzami podvedených spotřebitelů, i tak je stále obtížné pro spoustu lidí identifikovat ono nekalé obchodní jednání, a pak jim nezbývá než celou situaci řešit právně. Dnes vám ukážeme několik praktik, které podvodníci využívají.
Jsou velice aktivní
Ačkoliv jste nikomu neposkytovali vaše telefonní číslo, usilovně vás bombardují telefonáty. Již to by vás mělo upozornit na to, že něco není v pořádku. Aktivita při změně dodavatele by měla vždy vycházet od vás. Nikdo by vás neměl k ničemu nutit ani urgovat.
Manipulativní způsob komunikace
Obchodní zástupci těchto společností jsou často velice agresivní a využívají osvědčené manipulativní techniky aby vás znejistili a vyvolali ve vás pocit, že neprojevujete dostatek vděku za to, že vám vlastně chtějí pomoci. To je obzvláště nebezpečné u důvěřivější starší části populace.
Také často používají dvojsmysly a slovní spojení, ve kterých je těžké se zorientovat, s cílem vyvolat ve vás pocit studu, že informacím nerozumíte.
Podomní prodej
Oslovili vás prodejci přímo v místě vašeho bydliště? Ujistěte se, že je podomní prodej ve vašem městě povolen. Na většině míst je totiž vyhláškou zakázán, ale mnohé firmy tento zákaz přesto nerespektují. Než tedy někoho pozvete k vám domů, ujistěte se, že nedochází k porušení žádné vyhlášky a jedná se o důvěryhodnou osobu.
Vydávají se za někoho jiného
Jsou také evidovány případy, kdy se tito prodejci vydávali za pracovníka České obchodní inspekce nebo Energetického regulačního úřadu. Obě tyto instituce však své pracovníky nikdy neposílají do domácností za účelem kontroly jejich stávajících smluv. Narazíte-li na tento požadavek u obchodníka, vždy tuto skutečnost oznamte příslušnému úřadu, případně policii.
Může se i stát, že jejich obchodní název je těmto institucím velice podobný a může tak snadno u spotřebitele dojít k záměně, případně se tyto pochybné firmy snaží zvolit takový název, aby ve spotřebiteli vzbudil důvěru, například s použitím slova “český” a “spotřebitelský”.
Falšování podpisů
Bohužel některé firmy už došly tak daleko, že dokonce i falšují podpisy a smlouvy uzavírají a vypovídají zcela bez vašeho vědomí. Jediné, co k tomu potřebují je nafotit si vaši občanku, kde váš podpis snadno najdou. Pozvali jste-li tedy obchodníka k vám domů, za žádných okolností nereagujte na jeho případně výzvy o ukázání občanského průkazu.
Na koho se obrátit?
Nikdy si nenechávejte vaši zkušenost pouze pro sebe. Pokud jste se setkali s podobným jednáním, vždy se můžete obrátit na Energetický regulační úřad, případně na policii. Pomocnou ruku můžete očekávat i od nás. Stačí nás kontaktovat telefonicky nebo emailem.
Martin Anders
Martin Anders